Quantcast
Channel: Щъркелово гнездо
Viewing all 645 articles
Browse latest View live

Пълнени тиквички с яйце и сирене

$
0
0

Тиквички, тиквички и пак тиквички! Прекрасни и вкусни пълнени тиквички с яйце и сирене. Или пък пълнени тиквички със сирене и яйце? Този път реших да ги пека в доматен сос. Много вкусно се получиха. Правят се сравнително лесно. Единственото пипкаво нещо е да ги издълбаете :) и после да нарежете издълбаното. Но пък може да използвате и подходяща техника за това, ако не ви се кълца с нож. Иначе за приготвянето на пълнени тиквички с яйца и сирене не ви е нужно кой знае какво. Тиквички, лук, яйца, сирене, копър, малко чесън и ... любов. Аз реших да сложа и домати, но вие спокойно можете да пропуснете тази стъпка и просто да изпечете тиквичките с малко вода в тавата. Импровизирайте така, както ви се харесва.

Продукти:

4 тиквички
1 по-малка глава лук
2-3 скилидки чесън
3 яйца
200 г сирене
половин връзка копър
около 500 г домати или малко повече от половината на един буркан консервирани
около 1 с.л. риган
черен пипер
сол


За да се приготви рецептата за пълнени тиквички с яйца и сирене, е необходимо първо да се издълбаят тиквичките. Предлагам два варианта - единия е популярния, в който тиквичките се разрязват по дължина през средата и се издълбават, като се образуват лодки. Аз обаче съм им отрязала по едно капаче по дължина и съм ги издълбала така. По този начин се получават по-високи лодки, които на мен лично повече ми харесват. Посоляват се леко отвътре, обръщат се в тава с дъното нагоре и се оставят да се поизцедят от водата поне 20 минути.
Издълбаната част се нарязва заедно с капачетата на ситно. Лукът и чесънът също се режат на ситничко.
В 3-4 лъжици загрята мазнина по избор  - зехтин или олио се изсипва лука. Готви се, като се разбърква, докато леко порозовее. Прибавят се тиквичките, посолява се и се готви докато водата  се изпари напълно. Накрая се слага чесъна, разбърква се и се отмества от огъня.
Яйцата се разбиват и към тях се прибавя сиренето. Изсипват се тиквичките и се разбърква. Прибавя се сол, ако е нужно, черен пипер и наситнения копър.
Доматите се обелват, ако са пресни и се нарязват на кубчета. Изсипват се в тавата, в която ще се пече ястието. Подправят се с риган и черен пипер. Заливат се с 2-3 с.л. зехтин.
Тиквичките се отцеждат от водата, която са пуснали. Пълнят се с подготвената плънка и се поставят върху доматите. Налива се още около половин чаша вода при доматите и тиквичките се слагат да се пекат в загрята фурна на 180 градуса.
Пекат се до готовност, като се внимава да не загорят отгоре. За целта в средата на печенето можете да покриете леко с фолио, без да завивате плътно тавата.




Погача със заквасена сметана

$
0
0

За да приготвя тази Погача със заквасена сметана, на която отдавна бях хвърлила око, реших да използвам бяло брашно от спелта, тип 630 на Перун. Досега не съм работила с такъв тип брашно и като цяло нямах идея дали ще се получи погача. Обикновено като чуя брашно от спелта, си представям едни прекрасни хлябове, с много хрупкава коричка, но пък ето. Не е задължително да месим само хляб с това брашно. Тестото се получи изключително нежно и деликатно. А вкусът просто беше съвършен.
Разбира се, можете да приготвите погачата със заквасена сметана и с обикновено бяло брашно. Гарантирам прекрасен резултат!



Продукти:

около 700 г бяло брашно от спелта
10 г суха мая
300 мл прясно мляко
1 яйце
100 мл олио
1 равна с.л. сол
1 с.л. захар
80 г  краве масло

200 г заквасена сметана (аз сложих 150)

1 жълтък за намазване
сусам или мак за поръсване

В 100 мл топло прясно мляко се разтваря маята със захарта и 3 с.л. брашно. Разбърква се и се оставя да шупне. В около 500 г от брашното се прави кладенче и вътре се изсипват останалото топло прясно мляко (200 мл) и останалите продукти. Излива се и втасалата мая. Замесва се тесто. Постепенно се прибавя от останалото брашно и се меси, докато тестото спре да лепне. Ще се получи доста по-меко и по-нежно тесто от това с обикновено брашно. Това да не ви притеснява. Не добавяйте повече брашно.
Тестото се оставя да втаса, покрито с чиста кърпа.
Разделя се на 4 равни части, които се оформят на топчета (ако тестото е прекалено лепкаво, можете тук да добавите още малко брашно). Разточва се първата топка - с диаметър равен на диаметъра на тавата, в която ще се пече погачата (при мен с диаметър 27 см). Тавата се застила с хартия за печене или се намаслява. Внимателно се премества разточената кора. Пак казвам, че тестото е деликатно и докато премествате кората, тя може да се разтегли повече, така че внимавайте. Но дори и да се разтегли, това да не ви притеснява. Надиплете я добре в тавата, нищо че ще има неравности. Те после ще се изгладят.
Върху първата кора се слага половината от маслото, нарязано на парчета.
Разточва се втората кора и се слага върху първата. Намазва се със заквасената сметана. Точи се трета кора и се поставя върху сметаната. Слага се останалото масло - нарязано на парчета. Отгоре се завършва с последната кора. Завива се с кърпа и се оставя да втаса около 15 минути.
Намазва се с разбит с малко вода жълтък. Правят се леки разрези с нож само върху първата кора. Поръсва се със сусам или мак. Пече се в загрята фурна на 180 градуса, като по средата на печенето може да се завие с хартия или фолио, за да не прегори отгоре.

Така приготвената питка при мен се получи изключително вкусна. Прекрасен аромат и вкус на масло. Според мен би се получило чудесно също така, ако се намаже с крема сирене вместо със сметана. Или пък да се смесят яйца и обикновено сирене и да се замени сметаната.


Картофи със зелен боб на фурна

$
0
0

Може да се каже и оргетен от картофи и зелен боб. Всъщност скоро ми хрумна да сложа зеления боб в огретен и да ви кажа, получи се много добре. Картофите и зеленият фасул чудесно се съчетават със сиренцето и разтичащия се кашкавал, потопени в гладък бешамел.
Ако искате да получите по-нормален разрез, изчакайте ястието да поизстине преди да го разрежете.

Продукти:

1 кг картофи
500 г зелен боб
300 г сирене
250 г кашкавал
1 яйце
4 с.л. краве масло
4  с.л. брашно
500 г прясно мляко

черен пипер
сол

1 с.л.  краве масло и 2 с.л. галета за подмазване на тавата

Картофите и зеленият боб се сваряват по отделно с малко сол. (Можете да използвате и зелен боб от консерва, но в сезона е хубаво да се използва пресен.) Картофите се обелват и се нарязват на кръгчета (може и на кубчета).Зеленият боб се отцежда.
Приготвя се бешамел като кравето масло се загрява. В него се изсипва брашното и се запържва до златисто. Постепенно, при непрекъснато бъркане, се добавя прясното мляко. Оставя се да поври 3-4 минути, докато се сгъсти.
Картофите и зеленият фасул се изсипват в голяма купа. Смесват се с половината кашкавал, сиренето, разбитото яйце и половината бешамел. Ако е нужно, се посолява малко. Слага се черния пипер. Тук могат да се добавят и други подправки, ако ви харесва. Разбърква се добре.

Тавата, в която ще се пече ястието, се намазва с мекото краве масло по дъното и стените и се поръсва с галетата равномерно.
Към останалия бешамел се прибавя другата половина кашкавал и се разбърква. Ако е още топъл сосът, кашкавалът ще се разтопи леко.
Картофената смес се изсипва в подготвената тава. Отгоре се залива с кашкаваления бешамел.

Пече се в загрята фурна на 180 градуса, докато се зачерви отгоре.



Пилешко с доматен сос

$
0
0
Пиле с доматен сос

Пилешкото с доматен сос си е класика сред ястията и аз го приготвям много отдавна по тази рецепта (две рецепти :) ). Днешното предложение обаче е по-различно, защото в него съм използвала останали пилешки пържоли на тиган, които ми се искаше да преформя в ястие със сос. Може би всяка домакиня си има нейн си вариант за приготвяне на това вкусно ястие, аз днес ще ви предложа моя, може пък да е в помощ на някой. Особено, ако ви е останало пилешко месо, независимо сварено или печено, независимо дали са пържолки или е друго. С всичко ще се получи и винаги ще бъде много вкусно. Аз съм добавила и яйца, но те съвсем не са задължителни. Въпрос на избор. Както и много би му вървяло, ако се добавят кубчета сиренце, но това следващия път :) Също така рецептата се получава много добре и с останали свински пържоли.
Абе, въобще... пържоли да има :)

Продукти:

3 изпечени пилешки пържоли от бут  (или друго печено или варено месо)
1,5 кг домати (или от консерва, но с пресни в сезона е най-добре)
1 глава лук
1 морков
2 зелени чушки
5-6 скилидки чесън
1 ч.л. червен пипер
2 с.л. брашно
около 1 пълна с.л. риган
1-2 с.л. захар (на вкус)
сол
клонка чубрица (ако нямате, може да сложите 3-4 щипки суха)

яйца - в зависимост от броя на хората, които искате да нахраните или по желание



Лукът, морковите и чушките се нарязват на ситно. Доматите се обелват и се нарязват на кубчета. В голям тиган или в тенджера се сгорещяват 3-4 с.л. олио и в тях се изсипват нарязаните зеленчуци.  Посоляват се. Готвят се докато омекнат добре. Поръсват се с брашното и се разбърква, докато стане златисто. Добавя се червения пипер и се изсипват доматите и захарта. Оставя се на слаб огън, да поизврят доматите - около десетина минути (може и повече да са, зависи колко са воднисти доматите, които ползвате). Прибавя се нарязаният чесън и подправките.
Месото се нарязва на кубчета и се слага в керамична тава или пръстен съд. Отгоре се залива с доматения сос, чукват се яйца. (На снимката яйцата са само две, но освен яденето в този съд, имаше и още един с повече яйца, който уви, не стигна до снимка :) ). Може да добавите и кубчета сиренце преди яйцата. По желание. Според мен ще се вписват чудесно, леко запечени отгоре :)
Слагате да се пече до готовност на яйцата..
Това е.
Задължително върви с пресен домашен хляб, коричката на който вкусно да си потопите в соса :)



Зеленчукова супа по градинарски

$
0
0
 
Зеленчукова супа по градинарски - в сезона на прекрасните зеленчуци, няма как да пропусна да предложа рецепта с тях - набрани директно от градината. Всичко има друг вкус, когато е от градината на мама или баба, или пък от нашата собствена (която аз за съжаления нямам...). Решаваш какво точно ще правиш и отиваш да си откъснеш зелен боб, тиквички, домати, чушки; да си изровиш картофи... и после... вкусът е просто неповторим. Е, за съжаление не всички имат този късмет, но пък в сезона пазарите са пълни с хубави зеленчуци и плодове и е добре, когато пазаруваме, да избираме тези, които са отгледани от местни производители, в район най-близо до нас, за да се доближава вкусът максимално до домашния.

*Единствено царевицата в рецептата е купена.

Количеството на продуктите е ориентировъчно и от тази доза се получи голямо количество супа. Спокойно можете да го намалите или увеличите по ваш вкус.

Продукти:

1 глава лук
1 морков
2 зелени чушки
1 малка тиквичка (или половинка)
около 250 г картофи
около 200 г зелен боб
1 голям домат
1 кочан сварена царевица
4-5 скилидки чесън
2 шепи фиде
2 щипки червен пипер
чубрица (ако има прясна - на клонче, ако не - 2-3 щипки)
черен пипер
пресен девесил
пресен магданоз
сол



В 4-5 с.л. загрята мазнина (аз използвах смес от краве масло и олио) се изсипват нарязаните лук, морков и чушка. Можете да ги изпържите или да ги задушите, като добавите 2 с.л. вода и в двата случая до омекване. Накрая се добавя чесънът, нарязан на ситно. Поръсва се с червен пипер и се налива около 1,5 л вода. Оставя се да заври и се прибавя почистеният и нарязан зелен боб. Вари се, докато омекне леко и се добавят картофите и тиквичките, нарязани на кубчета и царевицата - нарязана на кръгчета или пък само зърната от нея. Овкусява се с чубрицата и черния пипер. Вари се десетина минути и се слагат обелените и нарязани на ситни кубчета домати (може и настъргани да са). Вари се до готовност на всички продукти.
Поръсва се с пресния магданоз и девесил.

По желание с доматите можете да добавите и 5-6 зелени джанки, ако успеете да си намерите :)

Ако видите, че супата се получава гъста, долейте още топла вода - така че да ви хареса на гъстота.

Супата е вкусна и гореща, но охладена е прекрасна за жегата.



Тортила хапки

$
0
0

Ако ви предстои парти или просто ще посрещате гости, можете да си направите вкусни хапки у дома, без да хабите много усилия. Тези хапки са приготвени с готови тортили, което много облекчава приготовлението. Иначе са много вкусни и свежи, но трябва да изчакате докато престояват притиснати под нещо тежко няколко часа.
По щастлива случайност, когато пазарувах за тях, в Лидл имаше тортили със сушени домати и със спанак, което само беше в плюс, защото направих различни цветове. Но иначе спокойно можете да използвате и обикновени или само едноцветни тортили.

Продукти:

тортили

За крема (за 3 броя):
250 г крема сирене
50 г сирене
настъргана кора от 1 лимон
1 зелена чушка
1 малка червена чушка
1/2 ч.ч. заквасена сметана
4-5 клонки копър
сол - ако е нужно

допълнително: по ваш избор  - шунка, пушено филе, някакъв салам тип луканков, сирене на слайсове, може и пушена сьомга, а биха се получили много хубави дори и с гриловани тиквички и патладжани

краве масло за намазване

Чушките се нарязват на много ситни кубчета. Копърът се реже също на ситно. Сиренето се настъргва.  Всички продукти за крема се смесват и се разбърква много хубаво.


Взима се една тортила и се маже с крем. Отгоре се подрежда например пушено филе. Следващата тортила леко се намазва с масло и се поставя с намазаната страна върху филето.

Отгоре се маже отново с крем. Слага се месо, шунка, сирене или каквото сте преценили - може да сложите един ред шунка, един сирене. Отново се намазва тортила с масло и се обръща с маслото надолу върху последния ред.
Поставят се върху подходящи дъски, покриват се с найлоново фолио и се затискат с нещо тежко - например книги или дъски. Прибират се в хладилника по този начин за около 4 часа.


След като се извадят, се махва фолиото и с остър нож се разрязват на квадратчета.



Яхния от свинско с бамя

$
0
0
Яхния от свинско с бамя
Бамята е зеленчук, който не се намира много лесно в района, в който живея. Затова като видях, не се поколебах да се сдобия с торбичка полезност :) Струва ми се, че бамята е незаслужено пренебрегвана, но тя е известна със своята богата хранителна стойност и поне според мен е много вкусен зеленчук. По принцип бамята се чисти, като се отрязват дръжките, заедно с част от "главичката", както е показала Лети тук. Но, когато вкъщи са решили да те изненадат, като ти подготвят продуктите за готвене предварително, можете да се озовете и в моята ситуация с неправилно почистени зеленчуци. Е, нищо де :) Пак хапнахме вкусно. Но вие, ако решите да чистите бамя, да знаете, че не се отрязва цялата горна част, като се показват семената.

Първоначално си мислех да сготвя свинско с картофи и бамя, но при наличието на толкова пресни зеленчуци, реших да сготвя по друг начин и се получи тази вкусна яхния от свинско с бамя.

Бамята не изисква дълго готвене, затова предпочетох да сложа яхнията в тенджера, а не както обикновено напоследък в гювеч, в който слагам всички продукти заедно и просто забравям във фурната. И в края на готвенето добавих бамята, заедно с други бързо готвещи се зеленчуци.
Получи се много вкусно ястие, което дори няма нужда от много подправки, защото вкусът и ароматът, който носят всичките тези пресни зеленчуци е неповторим. Но все пак, ако вие имате подправки, на които много държите, може да си ги добавите.


Продукти:

около 600 г свинско месо
1 глава лук
1 голям морков
1 чушка
400 г бамя
150 г гъби
1 малка тиквичка
1 малък патладжан
2 домата
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол
1-2 с.л. брашно

Патладжанът се нарязва на кубчета, посолява се и се оставя за поне 30 минути да си пусне горчилката. Месото се нарязва на хапки. Лукът, морковите и чушките се режат на ситно, гъбите на филийки, а тиквичките на по-едри парчета. Бамята се почиства и измива. Доматите се обелват и режат на ситно или се настъргват.
В 4-5 с.л. загрято олио се слага месото - да се запечата от всички страни. Добавят се лука, морковите и чушките и се задушава под капак, докато омекнат леко - около 5 минути. Слагат се и гъбите, разбърква се, добавя се червения пипер, разбърква се отново и се налива вода - колкото да покрие продуктите. Оставя се да ври на слаб огън, докато месото омекне.
Патладжаните се измиват и заедно с тиквичките и бамята се добавят към ястието.
Разбърква се добре, прибавят се и доматите и се налива още малко вода, ако е необходимо.
Ястието се готви до готовност на зеленчуците - около 15 минути (на зеленчуците им е необходимо кратко готвене, за да се запазят цели и да не се разкашкат в ястието, бамята също се готви много бързо). Подправя се с черен пипер.
Накрая ако е нужно, сосът може да се сгъсти с лъжица-две брашно, което се размива в малко вода и след това се изсипва към ястието. Оставя се на котлона още две-три минути и се отмества.
Поръсва се с пресен магданоз.



Сладко от френско грозде

$
0
0


Приятелството ми с френското грозде е вече дългогодишно. Спомням си, когато бях дете, на село имаше в една къща до дувара. Много обичах да ме водят там и докато баба и дядо се занимаваха с други неща, аз прекарвах дълго време до храста и сладко си похапвах, нищо че вкусът на френското грозде е доста тръпчив. Явно ми е харесвал. После продадоха тази къща и последва дълга раздяла с френското грозде за мен, останах си само със спомена. Доста години по-късно пак опитах, но количеството беше минимално. Обаче тази година добро другарче ми донесе цели три пъти порядъчни количества и успях да похапна свежо, да замразя, че и сладко да направя. Сърдечно благодаря!

А рецептата за сладко от френско грозде е проста. Изключвам момента с чистенето - изприщих се 15 пъти, докато го почистя, а като си представя, че има рецепти, в които съветват да се махват и семенцата с игла... това не е за мен :)
Добре е да знаете, че за да направите сладкото, ще ви отиде повече захар, отколкото с други плодове. Има рецепти, в които препоръчват съотношение 2:1 в полза на захарта. Аз чак дотам не стигнах, но сложих повече захар от 1:1. Друго, което искам да кажа предварително е, че френското грозде съдържа пектин и не е нужно да го сварявате прекалено гъсто, защото то ще се желира впоследствие.

Пиша рецептата с количествата, с които разполагах аз. Лесно можете да намерите съотношението, ако имате различно количество плод.



Продукти:

1,3 кг френско грозде
1,8 кг захар
600 мл вода
1 ч.л. лимонена киселина

Плодовете се почистват от чепките и измиват старателно. Изсипват се в тенджера. Поръсват се със захарта и е добре да се оставят на хладно за 3-4 часа. Но ако нямате време, можете да го направите и веднага. За разлика от други плодове, докато френското грозде престоява, поръсено със захар, няма да си пусне почти никакъв сок. Затова е необходимо да се налее вода.
Плодовете и захарта се заливат с водата и се разбъркват. Тенджерата се слага на котлона и сладкото се вари на слаб огън, като се отпенва постоянно и периодично се разбърква. Варенето продължава докато достигне необходимата гъстота. Предполагам почти всички знаят - като капнете върху порцеланова чинийка от сладкото, капката трябва да се запазва, а не да се разтича.
В този момент се добавя лимонената киселина и се вари още 3 минути.

Насипва се горещо в чисти, сухи и затоплени бурканчета със суха лъжица.

Бурканчетата се затварят и се обръщат надолу с капачките, докато изстинат напълно.


Патладжани по комаски

$
0
0

Патладжани по комаски или Melanzane alla comasca.
В нашата група във Фейсбук "Готви, обичай, усмихни се"скоро обновихме темата и готвим по рецепти на другарчета, които публикуват в нея. Разбира се, включих се и аз. И как иначе - при такова огромно разнообразие от рецепти и предложения човек постоянно се изкушава да направи нещо. В случая са тези патладжани по комаски по рецепта на Лети
Получи се едно много вкусно ястие, което чудно ни допадна и се свърши за норматив...
Рецептата е доста по-различна от всичко, което съм правила с патладжани, но резултатът много ни хареса и съм сигурна, че ще продължавам да я приготвям и занапред.
 
Тъй като ми остана малко от пълнежа, а нямах повече подготвени патладжани, реших набързо да издълбая 3 малки домата и да напълня тях. Сега не знам кое повече ми хареса :) Пълнежът пасва идеално и на двете :) Да си знаете само.
 
Продукти:
 
4 по-малки патладжана
200 г кайма
1 яйце
150 г кашкавал
сол
черен пипер
около 3 с.л. галета
около 30 г краве масло
 
За бешамела:
30 г краве масло
2 с.л. с връх брашно
600 мл прясно мляко
сол
щипка - две индийско орехче 
 
 
 
Патладжаните се разрязват на половина по дължина, издълбават се внимателно, като се образуват лодки, посоляват се и се оставят с отвора надолу да постоят поне 30 минути. 
 
През това време се приготвя бешамела. Маслото се разтопява в подходящ съд. Слага се брашното и се запържва, докато леко си промени цвета. После постепенно и при непрекъснато бъркане с тел се изсипва   млякото, като се стараете сместа да е гладка и да не се образуват бучки. Подправя се със сол и с индийско орехче. 
Бешамелът се оставя да се охлади. Аз не съм го чакала да изстива съвсем, но  все пак се охлади доста, преди да добавя останалите продукти към него.
Към готовия сос се прибавя каймата, яйцето, настъргания кашкавал, сол и черен пипер на вкус.
Разбърква се добре.  
Патладжаните се измиват и подсушават. Пълнят се с горната смес и се подреждат в тава. Върху тях на много тънки резенчета се слага маслото и се поръсват с галета. На дъното на тавата се налива малко вода. 
Пекат се в загрята на 180 градуса фурна 30-40 минути, докато хванат апетитен загар. Ако се притеснявате, че могат да прегорят отгоре, по средата на печенето ги покрийте с фолио и продължете да печете до готовност. 
     

Пълнени патладжани с кайма и доматен сос и една разходка

$
0
0

След кратко отсъствие се завръщам отново с една рецепта с патладжани - този път патладжани, пълнени с кайма и печени в доматен сос. Вече не знам коя патладжанена рецепта да нарека фаворит, защото всяка следваща  ни харесва поне толкова, колкото и предходната. Но сезонът, макар и толкова горещ, е изключително благодатен с цялото изобилие на зеленчуци около нас и затова нека се възползваме максимално и да приготвяме разнообразни предложения за трапезата ни.
Освен рецептата за тези вкусни пълнени патладжани, днес съм ви подготвила и една разходка в снимки до връх Васильов. За нас беше удоволствие да се разходим до хижа Васильов и след кратка почивка да щурмуваме върха, който всъщност се оказа и най-високия връх в Предбалкана - 1490 м надморска височина.

Но първо рецептата.




Продукти:

4 не много големи патладжана
500 г  кайма
1 глава лук
1 морков
1 малка зелена чушка
2-3 скилидки чесън (може и повече, според вкуса)
4-5 големи домата
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол
микс от подправки Котани от домати  и билки (може да замените с подправки по ваш вкус)
200 г кашкавал
1 с.л. захар



Патладжаните се разрязват на лодки, издълбават се, посоляват се добре и се обръщат с отвора надолу, за да изтече горчилката - трябва да престоят около 30 минути. Въпреки някои твърдения, че днешния патладжан може да се готви и директно като се пропусне горната процедура, на мен не ми харесват и винаги си ги приготвям така. Издълбаната част се посолява добре и се залива с вода. Също се оставя около 30 минути.
През това време се нарязват лука, чесъна и чушката на ситно. Морковите се настъргват на едро ренде. Доматите се настъргват.

Патладжаните се измиват от чернилката и солта. Издълбаната част също се измива, подсушава и нарязва на дребни кубчета.
В 3-4 с.л. загрята мазнина се изсипват лука, морковите, чесъна и чушката. Готвят се като се разбъркват, докато омекнат. Добавят се патладжаните на кубчета (аз сложих около половината от тях, защото иначе щеше да ми се получи повече плънка отколкото ми е необходимо). Каймата се смесва с 1 ч.ч. от настърганите домати и се размесва много хубаво. Като се задушат зеленчуците, се изсипва и каймата. Готви се, като се разбърква на тих огън, докато водата се изпари. отмества се от котлона и към сместа се добавя сол, червения пипер, черен пипер на вкус и 1 1/2 с.л. от подправката на Котани или подправки, които се харесват на вас - чубрица, риган, босилек... Разбърква се хубаво.
В подходяща по размер тава се изсипват останалите настъргани домати. Посоляват се и се подправят с черен пипер и от горната подправка - две-три щипки. Добавя се 1 с.л. захар, 1 ч.ч. вода и 2 с.л. олио. Разбъркват се. Издълбаните патладжани се пълнят с горната смес и се подреждат върху доматите. Слагат се да се пекат в загрята на 180 градуса фурна до готовност на патладжаните и извиране на доматения сос.
Поръсват се с настърган кашкавал и се връщат за още десетина минути във фурната, докато кашкавалът се разтопи.


А ето и обещаната разходка до връх Васильов.
Решението да отидем взехме спонтанно, по време на краткия ни престой в незаслужено пренебрегвания според мен през последните години курорт Минерални бани Шипково
Може да стигнете до върха по няколко начина, но с нашия водач Любо избрахме да тръгнем по пътя от Шипково към Рибарица. След около 10 км преди превала вдясно има указателни табели и място за паркиране на автомобили. От там до хижа Васильов на нас ни отне около час и половина пеша. Маршрутът не беше никак тежък за нетренирани хора като нас, които на всичкото отгоре бяха тръгнали с гуменки и маратонки. Разстоянието е около 3,5 км, а пътят е черен с насип от чакъл.

връх Васильов

Покрай пътя може да попаднете на боровинки - в случая вече повече бяха червени. Въоръжете се с бурканчета, защото ние се оказахме съвсем неподготвени :) Е, успяхме добре да похапнем, но можеше да си наберем за сладко например.




Пътят към хижата...




И самата хижа, в която ни посрещнаха гостоприемните домакини. Починахме си, подкрепихме се с хубав чай  и продължихме към върха. 



Улица Върхът
От хижата, по черен път или пък директно през поляните, се стига до върха. Поляните са осеяни с боровинки и буквално се ходи върху тях. Ние се спирахме многократно - хем да си почиваме, хем да похапваме вкусно, вкусно :) Толкова много боровинки не съм яла наведнъж досега.

А край върха свободно пасе стадо коне. 




Моя милост на върха :)


И уникалната гледка, която се разкрива от горе.


Ветрогенераторите...


И боровинките...


Така се берат боровинки...




Кьопоолу

$
0
0
Вероятно рецептите за кьопоолу са толкова много, колкото домакини приготвят този тип салата или разядка. Днес избрах да ви предложа и моята, да се объркате съвсем сред многообразието от рецепти за кьопоолу в интернет :) Вариантите са различни - с печени червени чушки, с печени зелени чушки, без никакви домати, с пресни домати, с печени домати, с добавка на настърган лук, с чесън, с орехи, като съотношението между зеленчуците може да бъде съвсем различно... но! общото, което свързва изброените по-горе зеленчуци са патладжаните. Каквото и да решите да добавите към вашето кьопоолу, не можете да пропуснете патладжаните :)

Аз избрах да приготвя кьопоолу с една червена и една зелена чушка и малко пресни домати. Много ни се услажда по този начин.

Продукти:

2 патладжана
1 печена зелена чушка
1 печена червена чушка
1 не голям домат
2-3 скилидки чесън - на вкус и в зависимост от големината на скилидките
3-4-5 с.л. олио (на нас ни харесва с повече)
1/2 връзка магданоз
1/2 с.л. оцет (по желание)
сол



Патладжаните се изпичат (най-добре на жар, но може и на фурна). Прибират се в съд с капак, за около 20-30 минути, за да могат да се задушат и да се обелят по-лесно. След това се обелват заедно с чушките и се изцеждат добре от водата, която си пускат. Доматът се обелва и се отстраняват семките. Оставя се само месестата част.
Всичко се нарязва на много ситно. Прибавя се счукания чесън и нарязания магданоз. Посолява се и се полива с олиото като се разбърква много добре, за да поеме хубаво мазнината. По желание се подправя с мъничко оцет. По принцип може и без него, но на мен  ми липсва лека киселина, която разбира се може да дойде и от лимонов сок.
Ако искате, след като сте нарязали зеленчуците, може да ги счукате допълнително в хаванче. Но тази стъпка не е задължителна. И да я пропуснете, пак ще се насладите на много вкусна лятна салатка-разядка. Също така, вместо да режете, може да смелите зеленчуците.

Който и вариант да изберете, сигурна съм, че ще ви бъде много вкусно, особено ако споделите с приятна компания и хубава напитка. :)
Накрая готовото кьопоолу се прибира в хладилник поне за 2 часа, за да си поеме ароматите и да стане по-вкусно :)
Добър апетит!


Печени патладжани със сирене

$
0
0


Няколко поредни рецепти с патладжани се случи да публикувам в блога напоследък. Да не си помислите, че само с това се храним :) Не, но постоянно искам да приготвям нещо с патладжани и то все се оказва много вкусно, така че застава на опашка да му напиша рецептата и тук.
Тази рецепта за патладжани със сиренеКатето Евро показа в Черешката на тортатапреди време, а Мариана показа в нейно изпълнение в нашата група във Фейсбук Готви, обичай, усмихни се скоро. Само като я видях, реших, че това ще бъде една от моите рецепти с патладжани и ето я и нея.
Тъй като никъде не намерих точния начин на приготвяне на рецептата, а само изброени продукти, ще ви кажа как точно я направих аз.

Продукти:

2 патладжана
4-5 скилидки чесън (може и повече - въпрос на вкус)
1/2 връзка магданоз
5 с. л. зехтин или олио
около 200 г  сирене

аз добавих и 1 с.л. балсамов оцет

Патладжаните се набождат с дървено шишче и се изпичат в загрята фурна цели - докато омекнат добре. Не пропускайте да ги продупчите, преди да ги сложите във фурната, защото може да гръмнат :) личен опит :) Докато се пекат, чесънът се пресова, посолява се малко и към него се добавят 2 с.л. от зехтина. Разбърква се много хубаво с лъжица. Добавя се останалия зехтин, оцетът (по желание) и ситно нарязания магданоз.

Патладжаните се изваждат от фурната и се обелват докато са още доста топли. С помощта на вилица или нож се разкъсват по дължина и отгоре се намазват с чесновата смес, докато са още топли.



Поръсват се с натрошеното сирене. Това е. Приготвят се много лесно, а са толкова вкусни. Може да се консумират като салата, предястие, а защо не и като основно през лятото.




Чесново хлебче със сирена

$
0
0

Този тип чесново хлебче стана известно още преди много години в нета. Виждала съм различни начини за приготвянето му, но досега не съм изявявала желание да го правя, въпреки всичките положителни коментари, които съм чела. ГРЕШКА! И то голяма! Добре, че беше Никол, да види някъде видео за приготвяне на нещо подобно, че да ме помоли да го направя...
Това чесново хлебче със сирена тук е пълна импровизация, защото не отговаря на нито една рецепта, която съм изгледала или прочела.
По желание на Никол обогатихме рецептата с бяло саламурено сирене и с топено сирене, освен задължителния кашкавал. Така че, ако решите да пробвате нещо подобно, трябва да знаете, че няма нищо задължително. Всичко е препоръчително. Сложете това, което обичате вие. Дори и нещо месно например - според мен би вървял бекон, прошуто, шунка и т.н. А вместо кашкавал, можете да сложите нещо друго, което се топи добре - моцарела или друг вид любимо сирене.
Важното е да има пълнеж - колкото повече, толкова повече :) Нали знаете Мечо Пух А ако знаете само какви хрупкави и невероятно вкусни маслени корички се получават... Ммм, уникално просто!
Няма да плямпам повече, минавам към рецептата.

Уточнявам само, че съм използвала голям бял хляб и пиша количествата, които са ми отишли за него. Няма причина, поради която да не можете да направите по-малко хлебче или питка, така че си намалете количествата пълнеж.

3>


Продукти:

1 цял хляб (700 г)
125 г краве масло
4-5 скилидки чесън
няколко клончета магданоз
сол
2 с.л. сусам

около 300 г кашкавал
около 150 г краве сирене
2-3 триъгълничета топено сирене

Хлябът се разрязва напречно на филийки, като се внимава да не се разреже до долу. След това се нарязва в обратната посока, така че да се образуват квадратчета. Моят хляб беше много пресен, даже топъл и се режеше сравнително трудно, защото беше много мек. Затова квадратчетата ми са малко по-големи, отколкото ми се искаше, но пък вкусът в никой случай не пострада от това :)
Маслото се стопява и към него се прибавя счукания чесън, заедно с щипка сол и ситно нарязания магданоз. В тази смес можете да добавите и други подправки, в зависимост от вашия вкус. Кашкавалът се настъргва на едро ренде, кравето сирене се нарязва на малки резенчета, които да могат да се подредят в прорезите, топеното сирене също се нарязва, но по-ситно.
С половината от чесновата смес се заливат внимателно прорезите на хляба. Подреждат се в процепите кравето и топеното сирене, като се бутат по-надолу. Отгоре се слага във всеки процеп настърган кашкавал, като се стараете всичко да отива вътре в хляба и отгоре да няма кашкавал. Сусамът се прибавя към останалата чеснова смес и се разбърква. С нея внимателно се залива хлебчето отгоре и ако е нужно се намазва с четка, за да може добре да не омажат коричките.
Така приготвеното хлебче се увива във фолио. Аз сложих един лист отдолу, като му направих борд и покрих отгоре с друг лист. Слага се да се пече в загрята на 180 градуса фурна за около 15 минути, изважда се, махва се горното фолио и се връща във фурната да хване хубав загар. Печете толкова, колкото обичате да ви е препечена коричката. Ние харесваме по-препечен хляб, затова и този на снимката има сериозен тен :)




Пържени печени чушки със сос от кисело мляко и сирене

$
0
0
През лятото много обичам да хапвам подобни сезонни вкусотии. За някои предложението за пържени пушки със сос от кисело мляко и сирене може да не е сериозно :) за ястие, но на мен много ми допадат такива неща и последните ми рецепти май са все в този дух.
Количеството на продуктите е по-скоро ориентировъчно, защото някои може да обичат повече сос, други да сложат повече чушки :) А и самите чушки са с различен размер. Така че - всеки според вкуса и предпочитанията :)
За рецептата аз използвах предварително изпечени чушки, които после изпържих. Така много ми харесват. Вариант е обаче, да си изпържите направо сурови чушки или пък да използвате само печени чушки. Както ви душа иска, както ви е вкусно, така го направете :)

Продукти:

8-10 печени чушки
400 г кисело мляко
200 г сирене
олио за пържене - толкова, че след като опържите чушките да останат около 5 с.л. в тигана
4 с.л. оцет
1 ч.л. захар
2 щипки червен пипер
5-6 скилидки чесън
1/2 връзка магданоз



Киселото мляко се смесва със сиренето, ситно нарязания магданоз и малко сол, ако е необходимо. Чушките се обелват и в края им се прави лек прорез, за да изтече сокът, който се е събрал вътре. Изпържват се в загрятото олио и се изваждат в подходящ съд на топло място.
В мазнината се изсипва наситнения чесън и лъжичката захар. Разбърква се много бързо и веднага се налива оцета. Прибавят се щипка-две червен пипер и се изчаква да заври.
В чиния се слага от млякото, върху него от чушките и се поливат с готовия сос от пърженето.
Ако имате под ръка топъл хляб с хрупкава коричка, не ви трябва нищо друго :)
Този сос си пасва много добре и с патладжаните по рецептата на Катето Евро, които споделих преди няколко дни.

Да ви е вкусно!


Love Change Music Festival 2017 в Ловеч

$
0
0

С Мorcheeba в оригинален състав и The Sweet Life Society /на 2 септември/ и DJAIKOVSKI и S.A.R.S. /на 3 септември/ – новият Love CHange Music Festival очаква меломаните в края на лятото в Ловеч.
Във втората вечер на музикалното събитие /на 3 септември/ на сцената в Парк бившата казарма ще видим на живо електронният гуру от Македония - DJAIKOVSKI с банда на живо и вокалистката Rachel West. Хедлайнер на вечерта ще е сръбската поп-рок банда - S.A.R.S., добре позната и обичана от феновете у нас.
Наред с международните участници, в събитието ще се включат и едни от най-популярните български групи и артисти - Мастило, Ruth Koleva Live Band, Kottarashky & The Rain Dogs, Шкода, Plastic Bo. VS Духов оркестър “Ловеч”, No Project Band. Програмата с участниците по дни можете да видите по-долу.
Билетите за Love CHange Music Festival могат да се закупят от системата на Eventim.bg и партньорските каси в цялата страна. В това число: в Билетен център НДК, Билетна каса на “Арена Армеец”, магазини “Техномаркет”, бензиностанции ОМВ, Български пощи и други.
Цената на билетите е както следва:
Билет за Ден 1 – 02.09.2017, събота: 30 лв.  /  в деня на събитието: 35 лв.
Билет за Ден 2 – 03.09.2017, неделя: 25 лв.  / в деня на събитието: 30 лв.
Групов билет за двата фестивални дни: 40 лв.  /  в деня на събитието: 45 лв.

Ето и програмата с участниците в събитието по дни:

Ден първи – 2 септември /събота/                       
MORCHEEBA                                        
The Sweet Life Society                                   
Мастило                                                 
Ruth Koleva Live Band        




Ден втори – 3   септември /неделя/

S.A.R.S.
 DJAIKOVSKI ft. Rachel West
 Kottarashky & The Rain Dogs
 Шкода
 Plastic Bo. VS Духов оркестър Ловеч
No Project Band   

Първото издание на Love CHange Music Festival на 2 и 3 септември в Ловеч ще предложи на гостите си прекрасна музика и незабравими преживявания. Освен вечерните концерти, организаторите от Община Ловеч подготвят разнообазни и атрактивни забавления по време на уикенд фестивала. През деня ще бъдат организирани различни уъркшопове, йога класове, танци, занимателни работилници за деца и други активности, които ще доставят приятни емоции за гостите.

По информация наОбщина Ловеч.





Зимнина: Домати с печени чушки

$
0
0


Домати с печени чушки е една рецепта за зимнина, която вече много години подред приготвяме у дома. На мен лично ми е много любима така - с печени чушки. Чушките не са прекалено голямо количество при мен, но вие може да сложите по ваш вкус. През зимата ги използваме за различни ястия или просто така, като салата.

Както казах, съотношението между домати и печени чушки е препоръчително. Но аз слагам на около 5-6 кг домати около 12-15 печени чушки.



Няма значение какви чушки ще използвате - става и с червени, и със зелени.
Добре е доматите да са много добре узрели, за да могат лесно да се белят. Ако не могат да се белят, то тогава ще е нужно да се бланшират за около 1 минута в гореща вода. След това се прехвърлят в студена и вече лесно могат да бъдат обелени.

Чушките се измиват, почистват се от семената и се пекат. Слагат се в съд с капак, за да могат по-лесно да се обелят след това и се държат там поне 20 минути, за да се задушат добре.
Обелват се и се нарязват като за салата.

Доматите се обелват и се нарязват на парчета. Прибавят се и нарязаните чушки.
Разбърква се хубаво. Насипват се в буркани. На 1 компотен буркан се слага 1 равна ч.л. сол.
Запечатват се и се стерилизират за 10 минути от момента на завиране на водата с ключ.
След като минат десетте минути, бурканите се изваждат веднага от водата.

Оставят се да изстинат и тогава се прибират.


Сиренки

$
0
0

Сиренките са добро предложение за закуска, нещо за хапване, когато сме на път; за междинна закуска или просто похапване по всяко време. Щом са вкусни, със сигурност доволството ни е гарантирано.
Днешната рецепта е за сиренки, но оформени по по-различен начин. Когато започнах да ги приготвям, си мислех, че просто ще сгъна тестото, а вътре ще се крие смес от сирене и яйце, обаче после си промених решението. Сетих се за въртениците на Креми 
и реших да  оформя моите сиренки по подобен начин.
Разбира се, винаги можете да използвате рецептата за базова, а оформянето да направите по свое осмотрение.




Продукти: 

200 мл топло прясно мляко
8 с.л. кисело мляко
100 мл олио
1 цяло яйце плюс 1 белтък
2 с.л. захар
1 с.л. сол
11 г  суха мая
около 700-800 г брашно

около 400 г сирене
2 яйца

масло за намазване на кората
1 жълтък за намазване

В топлото прясно мляко се разтваря маята със захарта. Добавят се 4-5 с.л. брашно, разбърква се и се оставя да шупне. Брашното се пресява, отделят се 500 г от него и се прави кладенче. Изсипват се всички продукти, излива се втасалата мая и се замесва тесто, като постепенно се добавя от останалото брашно, докато се получи хубаво нелепнещо меко тесто. Може да не е необходимо да  добавите цялото количество брашно. Добавяйте по малко и измесвайте, докато тестото ви хареса. Оставя се да втаса, като се покрива с чиста кърпа.



Сиренето се натрошава и се смесва с яйцата.
Втасалото тесто се разделя на 6 части, които се разточват на кора с размер около 15 на 30 см. Всяка кора се намазва се с около 1 с.л. разтопено масло. В края на дългата страна се разпределя от плънката от сирене и яйца.  Завива се на руло и се реже на парчета с дължина около 5 см.

Тавата  се застила с хартия за печене или се намаслява добре по дъното и стените. В нея се подреждат нарязаните парченца с разреза нагоре и се притискат леко с длан.
Намазват се с разбития с малко вода жълтък и се слагат да се пекат директно в незагрята предварително фурна.
След като сиренките се поставят във фурната, тя се включва на 180 градуса. Докато фурната се загрява, тестото ще има възможност да втаса достатъчно добре вътре.
Пекат се до готовност, като по средата на печенето могат да се покрият с фолио или хартия, за да не прегорят.



Леща с патладжани

$
0
0

Може би на мнозина от вас комбинацията от леща и патладжан ще се стори странна, защото в България не е често срещана. Аз обаче обичам да съчетавам лещата с какво ли не и този път реших да я приготвя така. Разбира се, не съм открила топлата вода. По света хората си готвят подобни ястия с леща и патладжан. Дори четох, че в Сърбия приготвят супа от тези продукти.
Всъщност ястието е много вкусно и питателно. Така че, ще се радвам да решите и вие да го приготвите.
Аз използвах гарам масала и куркума като подправки, в не голямо количество. Но на тази манджа ще й отиват и типично нашенски подправки, които си слагате на лещата.
Правете ястията по ваш вкус, както се харесва на вас и на семейството ви. Тук няма нищо задължително.

Продукти:

2 малка патладжана или 1 голям ( около 500 г)
150 г  леща
1 глава лук
3 скилидки чесън
2 моркова
1 червена чушка
1 зелена чушка
3 домата
1 ч.л. червен пипер
2 ч. л. куркума
1 ч. л. гарам масала
1 ч. л. захар
сол
черен пипер
магданоз за поръсване



Патладжаните се обелват, нарязват се на кубчета горе-долу 1 на 1 см. и се поставят в добре посолена вода за около 30 минути, за да си пуснат горчилката.
През това време лещата се слага да се свари.
Патладжаните се измиват и се задушават в 2 с.л. олио за няколко минути.
Зеленчуците се нарязват на ситно. Доматите се обелват и се нарязват на кубчета.
В 4-5 с.л. олио се сипват лука и морковите и се запържват за около 2 минути. Добавят се чушките. Готви се още 2-3 минути, като се разбърква. Прибавят се подправките и се изсипват патладжаните и доматите. Слага се захарта и се разбърква.
Изсипва се сварената и отцедена леща. Оставя се да къкри, докато зеленчуците се сготвят напълно.
Ако изври напълно течността, долейте още малко вода.
Накрая се посолява и се добавя ситно нарязания чесън.
Оставя се още две-три минути и се отмества от огъня.
Поръсва се с магданоз.


Зимнина: Салата от мариновани чушки и патладжани

$
0
0

Една от най-любимите ми зимнини е тази със стоте чушки. Но когато скоро колежка спомена в обедната почивка за подобна рецепта, в която се слагат и патладжани, нямаше как  да не ми се прииска да направя и нея. Потърсих рецепта, намерих няколко и накрая си направих моя. Салатата от печени чушки и патладжани е чудесна комбинация за  зимата - за мезе на ракийката, за гарнитура към някое вкусно месо или пък за похапване на филийка. Успешно може да се разбърка и с майонеза - какъвто и вариант да изберете, няма да сбъркате. Стига да имате салатата :)



Продукти:

7 кг чушки
3 кг патладжани
250 мл оцет
200 г захар
5 с.л. сол (може и малко повече - на вкус)
250 мл олио
18-20 средни моркова
5-6 глави чесън
1 връзка магданоз

Чушките се измиват, почистват се семената и се опичат. След изпичането веднага  се слагат в голяма тенджера с капак, за да могат да се задушат и да се обелят по-лесно.
Патладжаните се измиват, подсушават и се надупчват с дървено шишче. Пекат се в загрята фурна докато омекнат.
Чушките и патладжаните се обелват и се накъсват на ленти по дължина.
Морковите се нарязват на кръгчета, чесънът  и магданозът се режат на ситно.
Всичко се слага в голям съд и се разбърква.
Смесват се оцета, захарта и солта и се разбъркват, докато се постопят. Поливат се зеленчуците.
Олиото се слага да заври и се излива върху зеленчуците.
Внимавайте много, като изливате врялото олио, защото пръска много.
Всичко се разбърква и се оставя да престои около 2-3 часа. Тук е момента да опитате и ако сметнете, че ви е безсолно например, да посолите още малко.
Насипва се в буркани, запечатва се и се стерилизира 10 минути (от завирането на водата с ключ).
Бурканите се изваждат веднага след изтичането на десетте минути. Оставят се да изстинат напълно и се прибират.

От тази доза напълних 8 компотени буркана и 3 от конфитюр.



Зимнина: Доматен сос за паста и пица или сосът на Бети

$
0
0

Нали знаете, че много обичам мързеливите рецепти. Мързеливата лютеницаи мързеливият тутманикса едни от най-посещаваните рецепти в блога. Днес имам удоволствието да ви предложа още една рецепта, която е изключително подходяща за тази категория.
Това е доматения сос на Бети, който тя ни предложи през изминалата седмица.
Когато прочетох какви количества от този сос приготвя Бети и колко лесно се прави, реших, че ще го опитам и аз. Пробвах с една доза, но ще купувам още домати.
Сосът се прави много лесно, защото няма отделяне на люспите и семките от доматите, няма белене, няма рязане или каквото и там да се прави при другите сосове. Тук е просто. Доматите се почистват и се разрязват на половинки и се слагат в тенджерата.
Но рецептата изисква помощник. За да я изпълните, ще ви е нужен пасатор.
За тези, които ще кажат, че има люспи, веднага ще отвърна, че не се усещат.
Може би и аз щях да реагирам така, но тъй като вече имам опит с мързеливата лютеница, в която доматите и чушките се пекат с люспите и после изобщо не се усещат, веднага реших да я пробвам.
И трябва да ви кажа, че съм много щастлива, че мога да разпространя тази рецепта.

Преди да пристъпя към продуктите, ще кажа още нещо. В рецептата има лук и чесън. Трябва да знаете, че вкусът не се усеща като манджа, както вече четох някакви коментари. Просто те допълват много приятно доматите и се получава един наистина страхотен доматен сос.



Продукти:

4 кг домати
2 глави лук
1 глава чесън
150 мл олио
сол на вкус (при мен отидоха 3 с.л.)
2-3 с-л. кафява захар
40 мл оцет

сушен риган и черен пипер (по вкус и желание може да добавите босилек, мащерка или каквото друго харесвате)

Доматите се измиват добре и се нарязват на половинки. След това се почистват от бялата част.
Възползвах се от предложението на Бети и отрязвах доматите така, че да не разполовявам мястото на дръжката, а то да остава от едната страна на домата.
След това лесно се почиства само едната част, без да се хаби време за почистване на две половинки.
Лукът се нарязва на по-едро, чесънът също. Олиото се загрява в доста голяма тенджера.
В него се запържва лука и чесъна за бързо, колкото лука да стане прозрачен.
Добавят се доматите и се разбърква няколко пъти, докато доматите започнат да пускат сок. Оставят се да къкрят на среден огън под капак, докато пуснат още течност. След това капакът се сваля и варенето продължава, докато течността се редуцира и нивото й падне под доматите.
Старайте се да варите повече, за да може течността, която са си пуснали доматите да се извари в максимална степен.
След пасирането ще бъде по-лесно, защото като се върне на котлона, ще пръска много повече.
На този етап сместа се пасира хубаво и се овкусява, като се добавят солта, захарта и оцета. Разбърква се и се опитва. Добавя се още сол или захар, ако сметнете, че има нужда.

Връща се на котлона на слаба степен и се разбърква между 3 и 5 минути. Опитва се отново и се добавят подправките според желанието - аз добавих черен пипер и риган. У дома така се харесва. Но вие можете да сложите по ваш вкус.

Готовия сос се пълни в бурканчета или бутилки с винт, които трябва да са добре изсушени.
Тенджерата със соса е нужно да стои на котлона на много слаба степен - колкото сосът да къкри, през цялото време, докато пълните бутилките. Пълните една бутилка, затваряте с капачката и веднага я обръщате надолу с капачката. Чак след това пълните следващата.
Бутилките или бурканчетата е нужно да стоят надолу с капачките около 20 минути. След това се обръщат обратно и се оставят до пълното им изстиване. Прибират се на хладно.
И чакат :)



Viewing all 645 articles
Browse latest View live




Latest Images